„FinisAustriae”

Stanisław Estreicher

We wtorek, 8 maja uczniowie naszego Liceum zostali zaproszeni Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego na konferencję z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości do auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W konferencji „Uniwersytet u progu niepodległości” wzięli udział, wygłaszając okolicznościowe wykłady: prof. dr hab. Franciszek Ziejka, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr hab. Przemysław M. Żukowski, prof. dr hab. Jacek Popiel, prof. dr hab. Dorota Malec oraz dr hab. Zdzisław Zblewski. Przybliżyli oni zebranym dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego, losy jego profesorów, studentów i absolwentów – począwszy od założenia uczelni, aż do czasów współczesnych.

Interesujące były wystąpienia dotyczące misji Alma Mater Iagellonici w tworzeniu nowych wszechnic, losów uniwersytetu w czasie I wojny światowej, udziału profesorów w kształtowaniu prawa Drugiej Rzeczypospolitej, jak też konfrontacji uczelni z ideą niepodległej Polski po II wojnie światowej.  Na zakończenie I sesji udano się,  przed tablicę upamiętniającą wychowanków Uniwersytetu Jagiellońskiego poległych w czasach 1914-1921, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego złożono hołd tym studentom.

Obradom towarzyszyła wystawa, o takim samym tytule jak konferencja, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia stworzył Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Jagellonica”. Po wyjściu z uczelni, na której wciąż czuje się ducha historii, uczniowie zgromadzili się pod Dębem Wolności – drzewem zasadzonym  3 maja 1919 r.  dla uczczenia odzyskanej przez Polskę rok wcześniej niepodległości.

Beata Sobocińska