Szanowni Profesorowie, Rodzice, Pracownicy Szkoły
Drodzy Uczniowie

20 stycznia 2023 r. w Auditorium Maximum UJ, podczas uroczystej Gali Jubileuszowej świętowaliśmy 130-lecie szkoły przy Studenckiej 13 i 5-lecie XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Chciałem podzielić się krótką refleksją o tym, co się wydarzyło oraz złożyć serdeczne podziękowania za przygotowanie i udział w tej historycznej i znaczącej dla całej społeczności Gali.

Impreza zgromadziła ok. 900 osób, w tym przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty, Rady Dzielnicy I, wyższych uczelni w tym rektora UJ, komendanta krakowskiej policji, prezesa PTTK, dyrektorów instytucji, szkół, przyjaciół szkoły, byłych dyrektorów i pracowników szkoły, absolwentów SP 13, GIM 2 i XLII LO oraz profesorów, rodziców i uczniów XLII Liceum. W Gali wziął również udział najbliższy sąsiad szkoły na Studenckiej Konsul Honorowy Królestwa Danii.

Galę poprowadzili wicedyrektor szkoły Iwona Eigenfeld-Hupert i przewodniczący SU XLII LO Henryk Skrzypulec.

Niezwykle elegancko i okazale reprezentował się poczet sztandarowy XLII LO, pod opieką prof. Agaty Legler.

Imprezie towarzyszyły wstępy chóru szkolnego, pod kierownictwem absolwentki szkoły Magdaleny Czarnoty, Orkiestry Dętej „Solvay”, której członkiem jest nauczyciel muzyki XLII LO Tadeusz Gmyrek oraz znakomitej artystki Piwnicy pod Baranami Doroty Ślęzak, nauczycielki j. angielskiego w XLII LO.

Z okazji Jubileuszu, zostały wręczone pamiątkowe Jubileuszowe medale – władzom miasta, nauczycielom i pracownikom szkoły, zasłużonym dla szkoły rodzicom.

Uczniowie szkolnego koła teatralnego pod opieką prof. Marcina Sondeja niezwykle profesjonalnie zaprezentowali spektakl na podstawie „Dziadów cz. III” A. Mickiewicza. Po nim wystąpił znakomicie szkolny zespół muzyczny w utworze Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.

Jako dyrektor szkoły starałem się w sposób emocjonujący opowiedzieć o historii szkół przy Studenckiej 13, czyli SP13, GIM2 i powstałym w 2017 r. XLII LO. Kończąc Galę tak spuentowałem obraz XLII Liceum w 2023 r., cytując wypowiedź jednego z uczniów: „Ta szkoła była moim pierwszym wyborem, najlepszym wyborem”. Mam nadzieję, że zapamiętaliście coś więcej, niż tylko sytuację z kartkami przemówienia, które wypadły mi z ręki.

Gali towarzyszyła piękna i wartościowa wystawa pt. „Jubileusz 130-lecia, czyli historia szkoły obrazem pisana” autorstwa dr Beaty Sobocińskiej.

Po Gali w sali wystawowej miało miejsce uroczyste pokrojenie Jubileuszowego tortu oraz poczęstunek.

W budynku szkoły do wieczora trwały sentymentalne spotkania absolwentów i byłych pracowników szkoły.

Dziękuję i zarazem gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Konkursie Jubileuszowym. Według mnie wszystkie prace są fenomenalne i zasługują na uznanie.

Dziękuję Profesorkom i Uczennicom za przygotowanie internetowej Gazetki Jubileuszowej, która ciągle jest uzupełniana.

Nad porządkiem organizacyjnym Gali w Auditorium Maximum UJ wspaniale czuwali nasi uczniowie pod opieką p. Karoliny Stasińskiej. W szkole zaś SU i przedstawiciele klas I-III wraz z wychowawcami dbali o godną i elegancką prezencję XLII Liceum Ogólnokształcącego.

Serdecznie dziękuję wszystkim Profesorom, Rodzicom i Uczniom oraz Pracownikom Szkoły zaangażowanym w przygotowania i wszelkie działania podczas dnia Gali, które uświetniły jej przebieg i sprawiły, że odbyła się ona na niezwykle wysokim poziomie organizacyjnym i estradowym.

Niesamowicie budująca była postawa wszystkich uczniów, którzy tak pięknie na galowo ubrani, w sposób nad wyraz kulturalny wzięli udział w uroczystościach. Dziękuję. Serce rośnie jak wszędzie, gdzie tylko byli zaproszeni gości, absolwenci szkoły – zwłaszcza roczniki z lat 50 czy 60, kiedy mówili jak wspaniała i grzeczna młodzież jest w XLII LO.

Mam ogromną nadzieję, że Gala pobudziła wszystkich do refleksji nad naszą szkołą.

Niech światłe marzenia o miejscu XLII LO w top 50 szkół w Polsce i top 5 w Krakowie, adaptacji strychu i budowie windy, pełnych pasji i zaangażowania Profesorów, uczniów zawsze chętnych do nauki i rozwoju, przez kolejne 10 lat spełniają się!

Relacja z GALI JUBILEUSZOWEJ [ZOBACZ]

Profesjonalne zdjęcia i film z Gali Jubileuszowej będą dostępne w połowie lutego.

Z wielką dumą i radością oraz wyrazem ogromnej wdzięczności
dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO