Na pograniczu biochemii, biofizyki i biotechnologii – już w sieci
Dzisiejszego popołudnia uczniowie naszego liceum, zwłaszcza klas biologicznych, zamiast podróżować na Kampus UJ, wygodnie rozsiedli się przed własnymi komputerami wsłuchując się z zainteresowaniem w pierwszy z tegorocznego cyklu wykładów przygotowanych przez naukowców wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, traktujący o Mikroskopii optycznej, jako podróży od komórek do pojedynczych cząsteczek.
Podczas fascynującego spotkania, bogato ilustrowanego slajdami, prof. Jerzy Dobrucki dokonał historycznego zarysu rozwoju zarówno budowy mikroskopów – jako najstarszych narzędzi obserwacji, jak i coraz bardziej skomplikowanych technik mikroskopowania.
Wśród prezentowanych mikroskopów pojawił się również mikroskop barokowy, cechujący się swoistą ornamentyką znaną z architektury naszego parafialnego kościoła – kolegiaty św. Anny.
Prelegent udowodnił, że 350-letni okres ewolucji mikroskopii zmienił podejście do możliwości tego instrumentu, począwszy od prowadzenia prostych obserwacji małych obiektów, aż do manipulowania elementami komórki, poprzez cięcie czy katapultowanie chromosomów ze struktur komórkowych. Jednak pomimo tak daleko idących innowacji, mikroskop wciąż pozostaje głównym narzędziem pracy biologa.
Uczniowie żałowali, że pomimo zdalnego śledzenia prezentacji nie będą mieli możliwości obejrzenia wykładu na kanale youtuba kolejnego dnia. Rzeczywiście, szkoda, że transmisja jest dostępna tylko w czasie rzeczywistym.
dr Beata Sobocińska
Najnowsze komentarze