Jak woda dostała się na Ziemię, czyli inauguracja cyklu „Bliżej nauki”

Ciekawa prelekcja zgromadziła młodszych i starszych pasjonatów nauki w tym uczniów XLII LO w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Dr hab. Tomasz Kawalec przedstawił nowe badania dotyczące pochodzenia wody na Ziemi.  Wskazywał, iż jedną z możliwości jej istnienia było Wielkie Bombardowanie tuż po uformowaniu się Ziemi, ale być może woda była na niej już zgromadzona? Obecnie rozpoczyna się projekt HYADES, którego celem jest detekcja wody. W czasie jego trwania będzie badana zawartość wodoru wokół obiektów międzygwiezdnych, oraz wokół komet pasa głównego, a także zostanie oznaczony stosunek deuteru do wodoru w kometach różnych rodzin. W trakcie wystąpienia zostały poddane analizie różnorodne badania małych ciał Układu Słonecznego. Można było posłuchać o obserwacjach i rozmaitych misjach: typu fly-by, z lądowaniem, uderzeniowych, powrotnych i pościgowych oraz oczekujących.

Zgodnie z tradycją tego cyklu wykładowego, na zakończenie wydarzenia prelegent zdaje pytanie z treści spotkania. Tym razem nasi uczniowie byli najszybsi w udzielaniu odpowiedzi i Konrad wymienił 5 punktów libracyjnych w układzie Słońce-Ziemia, za co został uhonorowany wspaniałą publikacją „Początki (prawie) wszystkiego”. Będzie to zachętą do kolejnych spotkań, które odbywać się będą w najbliższych miesiącach co dwa tygodnie.

24 października 2023
Nanotechnologia, czyli co?
dr hab. Jakub Prauzner-Bechcicki, prof. UJ

7 listopada 2023
Entropia
dr hab. Michał Cieśla, prof. UJ

21 listopada 2023
Stała Hubble’a – mamy problem?
prof. dr hab. Edward Malec

9 stycznia 2024