„Tajemnica energii działania polega na tchnieniu nauki.”
Ludwik Hirszfeld
BOGACTWO WYKŁADÓW
Wtorkowe popołudnie, 6 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję spędzić na Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Największą popularnością cieszył się, wygłoszony na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, wykład dr Moniki Bzowskiej z Zakładu Biochemii Komórki, zatytułowany Grupy krwi – historia odkrycia i znaczenie w medycynie z cyklu Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki.
Podczas prelekcji można było szczegółowo dowiedzieć się, miedzy innymi: jaką rolę pełni krew w organizmie człowieka, jak jest zbudowana, jak przebiega proces hematopoezy w szpiku kostnym czy wreszcie, jak bezpiecznie leczyć chorych za pomocą krwi. Zaprezentowane zostały także zależności pomiędzy poszczególnymi grupami krwi, a skłonnością do występowania niektórych chorób. Przytoczono badania i odkrycia w dziedzinie hematologii takich naukowców, jak: William Harvey, Karol Landsteiner, Ludwik Hirszfeld i wielu innych. Wreszcie była mowa o odporności i chorobach autoimmunologicznych. Rozpatrywano różne przypadki hemolizy, włącznie z konfliktem serologicznym. Spotkanie było bardzo ciekawe, stąd młodzież już wyczekuje kolejnego, które będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu.
Niemal równolegle odbywał się wykład z cyklu Bliżej nauki, tym razem na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, pt. Kręte drogi nauki: od Marii Skłodowskiej-Curie do Petera Higgsa, autorstwa prof. dr hab. Michała Praszanowicza, kierownika Zakładu Teorii Cząstek w Instytucie Fizyki. Również ta prelekcja wzbudziła zainteresowanie naszych licealistów, jednak reprezentacja szkoły była nieco skromniejsza.
Podczas spotkania okazało się, że dochodzenie do prawdy w nauce – wbrew wrażeniu, jakie można odnieść czytając literaturę popularnonaukową czy oglądając popularyzatorskie filmy – jest procesem pełnym zwrotów, ślepych uliczek i błędnych koncepcji. Zaś naukowcy są ludźmi, którymi niejednokrotnie kierują nie zawsze szlachetne emocje i których życie osobiste jest często dalekie od ideału. W trakcie wykładu można było prześledzić historię fizyki oddziaływań fundamentalnych, której zwieńczeniem było odkrycie w roku 2012 tzw. bozonu Higgsa, przyglądając się badaczom, ich koncepcjom i sposobom w jaki dochodzili do prawdy.
Konkludując, oferta uczelni stwarza warunki coraz wszechstronniejszego rozwoju młodzieży, która z rosnącym zainteresowaniem uczestniczy w rozmaitych cyklach popularnonaukowych, czy pojedynczych prelekcjach. Serdecznie na nie zapraszam
Beata Sobocińska
Najnowsze komentarze