Relacja z wyjazdu do Portugalii w ramach projektu Erasmus+ „Educating the Democratic Citizens of Tomorrow”

Nasza szkoła kontynuuje realizację projektu Erasmus+ „Educating the Democratic Citizens of Tomorrow”. W dniach 4-10 marca 2022 r. pięcioro uczniów: Zuzanna Ciesielczyk z 2a, Michalina Leśny z 2b, Małgorzata Kowalska z 2d, Krzysztof Jurkowski i Jakub Litwicki z 3c1 wraz z dwoma nauczycielami – Dorotą Ślęzak i Marleną Drabik,  dotarło aż na kraniec Europy, biorąc udział w mobilności w Portugalii.

Pierwszym przystankiem naszej niezwykłej podróży była Lizbona, która wyróżnia się swoją unikatowością na tle innych europejskich stolic. Położone na siedmiu wzgórzach miasto zachwyciło nas zabytkową architekturą, klimatycznymi, wąskimi uliczkami i mknącymi po nich żółtymi tramwajami w stylu vintage.

Ogromne wrażenie wywarły na nas również inne urokliwe miejsca, które mieliśmy okazję zwiedzić, np.: Sintra – miasto, gdzie królowie Portugalii wypoczywali w swoich pałacach, szerokie plaże w Santa Cruz, położona nad Atlantykiem tradycyjna wioska rybacka Nazaré – raj dla amatorów wodnych sportów, gdzie surferzy mogą liczyć na najwyższe w Europie fale, Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie czy wreszcie Torres Vedras – miasto, w którym znajduje się szkoła gospodarzy tej mobilności. Szczegółową relację z wszystkich zajęć projektowych i zdjęcia z poszczególnych dni naszego pobytu w Portugalii można znaleźć na profilu naszej szkoły w aplikacji Facebook.

Tematem przewodnim naszego spotkania w Portugalii były rozważania dotyczące różnych aspektów demokracji zarówno we współczesnym świecie, jak i w kontekście wielu wydarzeń historycznych, a związane z tym zadania były realizowane w zespołach międzynarodowych, z uczniami i nauczycielami ze szkół partnerskich z Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Polski. Uczestnicy przedstawili również drogę do demokracji swoich krajów w XX wieku i zaprezentowali utwory muzyczne towarzyszące tym ważnym wydarzeniom.

Po kilku dniach pełnych wrażeń i atrakcji uczniowie wrócili do Polski bogatsi o nowe przemyślenia, doświadczenia, a przede wszystkim niezwykłe przyjaźnie, dzięki którym wyjazd ten będzie zapewne niezapomnianym przeżyciem, a dla niektórych może nawet przygodą życia.

prof. Marlena Drabik i prof. Dorota Ślęzak