Niesamowita lekcja biologii w Theatrum Anatomicum

Muzeum Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego funkcjonuje od 1871 roku, jednak  niektóre zgromadzone w nim zbiory datowane są jeszcze na rok 1803. Mimo tak wiekowych tradycji preparaty wciąż fascynują swoją doskonałością. Odwiedzenie tego unikatowego miejsca było dla trzecioklasistów prawdziwą wisienką na torcie, puentując całoroczne zmagania z anatomią i fizjologią człowieka. Kunsztowne preparaty zgrupowane w trzech salach wystawowych zachwyciły i zaniepokoiły równocześnie. Kiedy padło pytanie co w muzeum było najciekawsze? Jedna z uczennic odparła, że twarze. A co było najbardziej przerażające? – Też twarze i prawie natychmiast dodała, że dzieci. Obecnie w muzeum znajduje się 2077 eksponatów, zgromadzonych w trzech salach wystawowych. Pierwsza z nich zawiera preparaty z działu osteologii, artrologii, anatomii porównawczej i antropologii, druga – gromadzi preparaty mokre ilustrujące anatomię narządów głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, a także modele rozwojowe. W trzeciej sali wyeksponowano najstarsze preparaty, autorstwa samego prof. Teichmana. Wszędzie można podziwiać eksponaty pochodzące z każdego okresu życia człowieka. Przez stulecia zmieniały się techniki preparowania, jednak mistrzostwo tworzenia eksponatów anatomicznych pozostało niezmienne. Kiedyś wypełniało się naczynia krwionośne płynnym kitem, obecnie jego miejsce zajęły polimery takie jak Mercox. Misterne unaczynienie organów przypomina podwodne ogrody Wielkiej Rafy Koralowej, jednak powstałe w ten sposób łożyska naczyniowe można obserwować przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego. Stanowi to nieocenioną pomoc dydaktyczną, zwłaszcza dla przyszłych lekarzy. Może również dzisiejsi zwiedzający zasilą w przyszłości tą grupę zawodową?

dr Beata Sobocińska, nauczycielka biologii w XLII LO

„Muzea anatomiczne nie są po to tylko sporządzone, ażeby ciekawa publiczność je oglądała. Zadaniem muzeów jest, ażeby uczniowie medycyny lub doktorzy możebnie dokładne wiadomości o budowie ciała ludzkiego otrzymywali.  Anatomia z książek na pamięć nauczana niewiele jest warta.” (prof. Ludwik Teichman)