„Jak blask słońca oświetla wnętrze komnaty,
tak nauka rozświetla umysł”
Wang Chong
Po raz kolejny nasi uczniowie postanowili piątkową nocą (28.09.) odkryć tajemniczy świat nauki. Tym razem wielu z nich skorzystało z bogatej oferty Wydziałów Biologii oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Największą popularnością cieszyły się warsztaty prezentujące metody umożliwiające określenie płci i wieku człowieka na podstawie analizy antropologicznej szczątków kostnych – „Zrekonstruować życie”. Po wprowadzającym wykładzie młodzież miała okazję samodzielnie oznaczyć płeć człowieka posługując się właściwymi cechami anatomicznymi czaszki. Zadanie chociaż nie należało do najłatwiejszych, zwłaszcza, iż pracowano na prawdziwych szczątkach ludzkich, uczniowie wykonali bezbłędnie.
Kolejne warsztaty – „Środowisko a zdrowie człowieka”, umożliwiły młodzieży wypreparowanie komórek ziarnistych, pochodzących z pęcherzyków jajnikowych świni oraz przygotowanie ich do hodowli w medium. Tego typu hodowle poddawane są następnie wpływom substancji chemicznych obecnych w zanieczyszczonym środowisku, co buduje obraz wywoływanych przez nie szkodliwych dla zdrowia efektów. W pracowni uczniowie mieli okazję poznać specjalistyczny sprzęt umożliwiający wykonywanie skomplikowanych badań laboratoryjnych.
Ciekawe były także zajęcia „Życie w kropli wody”, podczas których uczniowie wykonywali samodzielnie preparaty mikroskopowe ilustrujące różnorodność mikroorganizmów wodnych, takich jak: pierwotniaki, wrotki, wypławki i parzydełkowce.
Finalnymi warsztatami, w których młodzież wzięła udział była „Biologia pierścienic na przykładzie dżdżownicy ziemnej”, podczas których każdy z uczestników miał okazję wypreparować dżdżownicę i przeanalizować budowę jej wnętrza.
Zajęcia warsztatowe dostarczyły młodzieży ogromnej dawki emocji, przybliżyły codzienną pracę naukowca, nauczyły szacunku do nauki i rozbudziły ciekawość poznawczą. Najbardziej wytrwali udali się na zakończenie wieczoru na wykład prof. dr hab. Leszka Sokołowskiego,
w którym prelegent wyjaśniał „Dlaczego nocne niebo jest ciemne?” dowodząc skończoności wszechświata. I tak też zakończyła się ta noc pełna niezapomnianych wrażeń.
Beata Sobocińska
Najnowsze komentarze