„Czy mózg dopalać, czy też nie dopalać? Jest li w istocie szlachetniejszą rzeczą iść na egzamin po zarwanej nocy, z mózgiem zaćmionym, lecz nie wspomaganym, czy w chemikaliach poszukać pomocy? Czy rok zawalić, czy zapłacić zdrowiem za szybki sukces? Ja ci nie podpowiem.” Jerzy Vetulani
DOPALACZE – NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA
Nowe związki psychoaktywne stanowią bardzo zróżnicowaną grupę substancji, zarówno pod względem chemicznym, jak i ich profilu działania. W kolejnym dniu „Tygodnia mózgu” prof. dr hab. Jolanta Zawilska z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w działania edukacyjne, mające na celu rozpropagowanie wiedzy na temat mechanizmów działania „dopalaczy” oraz zagrożeń wynikających z ich stosowania. Dokonała niezwykle bogatej prezentacji kanabinoidów, stanowiących pochodne β-katynonu naturalnie występującego w czuwaliczce jadalnej, które wywołują objawy pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego podobne do działania amfetaminy i kokainy. Przedstawiła również oczekiwane efekty działania psychostymulującego „dopalaczy”, konfrontując je z różnorodnymi działaniami toksycznymi, niejednokrotnie prowadzącymi do zgonów.
Podczas wykładu zostały przedstawione prawdziwe, makabryczne historie będące konsekwencją przyjmowania tych trucizn. Były one udziałem młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynali swoje dorosłe życie – przedwcześnie zakończone…
Młodzież została dogłębnie poruszona tematyką spotkania.
prof. Beata Sobocińska
Najnowsze komentarze