W labiryncie nauki ..
Klasa 2 B wraz z kilkoma przedstawicielami innych klas i absolwentami szturmem ruszyła na NOC NAUKOWCÓW. Swoją naukową przygodę rozpoczęła od Instytutu Fizyki Jądrowej odwiedzając pracownie: cyklotronu AIC-144, obrazowania magnetyczno-rezonansowego i inżynierii monokryształów oraz laboratoria: Badań Magnetycznych, Spektrometrii Mas i Badań materii miękkiej.
Kolejny przystanek to Akademia Górniczo- Hutnicza i wycieczka po laboratoriach ACMiN połączona
z pokazami aparatury naukowo-badawczej i nowych materiałów. Uczniowie odwiedzili miejsca niedostępne, na co dzień, zapoznali się z najnowszą aparaturą badawczą i pracą naukowców od kuchni. Zobaczyli, czym zajmuje się obecnie nowoczesna inżynieria materiałowa, fizyka i chemia materiałów oraz nanotechnologia.
Następnie odbył się pokaz zatatuowany „Chemia Planet”, który przybliżył uczniom zagadnienia związane z budową i składem chemicznym atmosfer poszczególnych planet układu słonecznego. Młodzież dowiedziała się, dlaczego na Marsie nie rozpali ogniska, a na Jowiszu będzie mieć piskliwy głos…
Po pokazie przyszedł czas na wykład o zastosowaniu technik IT do wspomagania prac diagnostycznych- naprawczych w instalacjach przemysłowych.
Wieczór podsumowaliśmy obserwując pokazy z ciekłym azotem. Uczniowie dowiedzieli się również jak działają fale elektromagnetyczne? Jak odróżnić szkło uranowe od zwykłego? I dlaczego tonik świeci na niebiesko? Ostatnim punktem wyjścia było stanowisko Zrób to sam – bardziej i mniej magiczne doświadczenia, które przynajmniej w części uczeń może powtórzyć w domu.
Noc naukowców okazała się fascynującym labiryntem nauki.
prof. Karolina Maniak-Górecka
Najnowsze komentarze