„Żołnierze,… spotkał was zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny.”

Józef Piłsudski

ROK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO czyli DROGI DO WOLNOŚCI POLSKI

11 listopada w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły, w ramach kolejnego spaceru prowadzącego do zdobycia Odznaki Przyjaciela Krakowa, śledzili szlak wiodący Polaków ku wolności.

Punktem startowym stał się Dom im. Józefa Piłsudskiego przy ul Oleandry, jako symboliczne miejsce, skąd wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Przewodnik zajmująco prezentował zarys historii tego wydarzenia i dalsze losy Legionistów.

Kolejnym przystankiem stał się pomnik marszałka, stojący u zbiegu ulic Piłsudskiego, Garncarskiej i Wenecji, autorstwa Czesława Dźwigaja. Oprócz statuy Piłsudskiego w skład pomnika wchodzi grupa rzeźbiarska, przedstawiająca Czwórkę Legionową (kopia Pomnika Czynu Legionowego z Kielc, autorstwa Jana Raszki) i maszt flagowy. Przed pomnikiem wartę pełnili przedstawiciele Bractwa Kurkowego, które było fundatorem figury Piłsudskiego.

Następnie przeszliśmy na Rynek Krakowski, gdzie na murze ratusza znajduje się tablica upamiętniająca akt rozbrojenia garnizonu austriackiego przez polskich żołnierzy 31 października 1918 roku.

Nasza wędrówka zakończyła się na wawelskim wzgórzu przed Katedrą, w której trwała uroczysta Msza święta za ojczyznę, stąd nie mogliśmy oddać hołdu Józefowi Piłsudskiemu, którego zabalsamowane ciało spoczywa w krypcie Srebrnych Dzwonów.

Po wysłuchaniu barwnej biografii bohatera naszego spaceru wróciliśmy do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, gdzie pierwszy raz w historii można było podziwiać trzy zachowane mundury marszałka eksponowane w jednym miejscu, a także wystawę „#dziedzictwo” stanowiącą głos w toczącej się obecnie debacie na temat polskiej tożsamości. Myślą przewodnią wystawy stało się ukazanie zwiedzającym w szkiełku naukowca dziedzictwa naszych ziem, ich różnorodności, także w aspekcie zamieszkujących ich obywateli. Na obrazach i fotografiach ukazane zostały ludzkie typy osobowości, a także różnorodne granice Polski. Twórcy wystawy nie zapomnieli również zaprezentować wybitnych postaci nauki (Heweliusz) czy pisarzy (Sienkiewicz), jak również eksponatów przywiezionych z podróży po świecie.

Wisienkę na torcie stanowiło jednak dzieło Leonarda da Vinci , „Dama z gronostajem”– jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych portretów na świecie.

O naturo jakże musisz zazdrościć Vinciemu, który namalował jedną z twoich gwiazd, piękną Cecylię o ślicznych oczach, przy których gaśnie Słońca blask”. Bernardo Bellincioni

Beata Sobocińska