W ramach projektu Oblicza Dialogu niedzielne popołudnie 10 grudnia spędziliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w Spotkaniu Kultur Japonii i Indii.
Na początku wysłuchaliśmy dwóch interesujących wykładów.
Pierwszy z nich Poznać siebie – zapomnieć o sobie, czyli o buddyjskiej praktyce łączącej kultury wygłosił dr Jarosław Zapart z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Wykład dotyczył buddyjskiej praktyki łączącej kultury.
Drugi Nigdy nie mów ‘sayōnara!’: Bollywood oraz indyjsko-japońskie związki kulturowe zaprezentowała prof. Roshni Sengupta z Międzynarodowego Instytutu Studiów Azjatyckich w Lejdzie, profesor wizytująca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Był to interesujący obraz indyjsko-japońskich związków kulturowych.
Po tej części merytorycznej nadszedł czas na praktykę i poznawanie kultury. Mogliśmy podziwiać zespół Chameli, który dał wspaniały pokaz tradycyjnych tańców indyjskich, a następnie samodzielnie spróbować nauczyć się podstawowych kroków na warsztacie tanecznym prowadzonym przez panie z grupy Chameli.
Na tym nie koniec atrakcji, ponieważ zwieńczeniem całego wydarzenia było zaproszenie do skosztowania przysmaków charakterystycznych dla Indii i Japonii. Nie mogło więc zabraknąć nigiri i placuszków z anko, czyli pastą z fasolą adzuki tak typowych dla kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni, a także specjałów indyjskich, jak cebulowe bhaji czy deser mango lassi.
To była bardzo interesująca, wielobarwna i smaczna niedziela.
Monika Lewicka, koordynator projektu w XLII LO
Najnowsze komentarze