INAUGURACJA „ROKU AKADEMICKIEGO”, czyli z biologią za pan brat na „Spotkaniach w samo południe”.
W minioną sobotę, mimo pięknej, słonecznej jesiennej aury prężna grupa licealistów z klas o profilu biologicznym wybrała się na pierwsze wykłady z cyklu „Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią”.
Ponieważ większość z uczestników wydarzenia nigdy nie miała okazji przebywać na terenie Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczęto wycieczkę na uczelnię od zwiedzenia całej okolicy. Uwagę młodzieży przykuł szkielet archezaura, „smoka wawelskiego” usytuowany przy Centrum Edukacji Przyrodniczej. Tuż potem grupa przemieściła się pod zegar słoneczny, na którym odczytano porę zbliżających się wykładów.
Tematyka wystąpień dotyczyła kwestii chorób nowotworowych. Prelekcję rozpoczęła dr Małgorzata Durbas szukając odniesienia dla swojego wykładu w starożytności. Przyrównała strategię walki z neuroblastomą do „molekularnego konia trojańskiego”. W ciekawy i przystępny sposób zaprezentowała młodym słuchaczom naukowe nowinki w walce z tym podstępnym nowotworem atakującym małych pacjentów. Zduplifikowana broń przeciwko neuroblastomie, w postaci przeciwciał skierowanych przeciwko gangliozydowi oraz inhibitora białka Aurora A, może doprowadzić do zwycięstwa w walce z nowotworem. Niestety na sukces trzeba będzie czekać jeszcze wiele lat, gdyż dotychczas stosowane terapie wciąż obarczone są wieloma skutkami ubocznymi.
Kolejny wykład „Angiogeneza – sprawa życia i śmierci” wygłosiła prof. dr hab. Alicja Józkowicz. Przedstawiła proces powstawania naczyń krwionośnych, jako niezwykle skomplikowany i ewolucyjnie konserwatywny. Podkreśliła kluczową rolę czynnika wzrostu śródbłonka naczyń VEGF – i choć dotychczasowe próby blokowania tego czynnika nie znalazły spektakularnych osiągnięć w leczeniu guzów, to przypadkowo odkryto ich rolę
w leczeniu retinopatii cukrzycowej.
Na zakończenie każdego ze spotkań słuchacze mogli zadawać pytania prelegentom, co przerodziło się w ożywioną dyskusję. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane, a młodzież zafascynowana transgenicznymi tęczowymi myszami zapragnęła aplikować na UJ. Zanim to jednak nastąpi czekają na nią kolejne wykłady.
prof. Beata Sobocińska
Najnowsze komentarze