Sprzątamy dla Polski – śmieci mniej – Ziemi lżej

Wykorzystując pobyt na obozie naukowym klasa 2d wzięła ochoczo udział w VI edycji ogólnopolskiej akcji #Sprzątamy dla Polski. Wydarzenie zostało zaplanowane na 4 października, w dzień św. Franciszka z Asyżu, będącego patronem ekologów. Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Inicjatywę poprzedza cykl edukacyjny prowadzący do wyrobienia nawyków odpowiedzialności za środowisko naturalne. W naszej szkole tego typu działania podejmowane są ustawicznie, a kolejne klasy kilkukrotnie w ciągu roku oczyszczają rozmaite tereny z zalegających na nich nieczystości. Tym razem postanowiono uprzątnąć obszar nad Muszynką we wsi Powroźnik, nieco wyprzedzając datę krajowych działań, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe oraz miejsce pobytu grupy. Akcja ta spotkała się z entuzjastyczną reakcją sołectwa, na czele którego stoi pani Krystyna Cieśla. Z wielką radością współuczestniczyła w tych jesiennych „porządkach”, troszcząc się o dobrostan uczniów. Dzięki jej zapobiegliwości wszystkich uczestników wydarzenia zaopatrzono w niezbędne atrybuty (worki na śmieci, rękawiczki) oraz wodę i słodki poczęstunek. Pomimo zapewnień o czystości wioski, młodzież w ciągu godziny zebrała kilka worków śmieci. Wszyscy z rosnącym zapałem wyszukiwali porzuconych butelek, puszek i papierów nie zauważając upływającego czasu. Eksplorowany obszar cieszył oczy świeżością, a młodzież zadowolona ze swoich poczynań została dodatkowo uhonorowana pisemnymi podziękowaniami.

prof. dr Beata Sobocińska