Dwa miesiące temu rozpoczęliśmy prace nad Szkolnym Budżetem Obywatelskim. Jego celem jest rozwijanie kompetencji w zakresie działań społecznych i obywatelskich, promowanie innowacyjności i przedsiębiorczości oraz inspirowanie do podjęcia działań na rzecz szkoły i uczenie się planowania.
W naszej szkole jest to już druga odsłona tej inicjatywy. To właśnie dzięki niej teraz uczniowie mogą przyjemnie spędzić czas na wygodnych pufach oraz poduszkach w bibliotece. Z tej inicjatywy zakupione zostały też trzy przenośne wentylatory. Wymienione rzeczy są efektem projektów, które zyskały aprobatę młodzieży i ich autorzy mogli je zrealizować.
Z niewielkimi zmianami tegoroczny SzBO jest podejmowany przez uczniów i opiekunów projektów. Jedną z najważniejszych zmian jest kwota, jaka została przeznaczona na wykonanie pomysłów. W tym roku jest to 6 000 zł.
Zgodnie z kalendarzem minął już termin zgłaszania inicjatyw i w efekcie mamy 9 zgłoszonych i zaakceptowanych projektów. Oto one:
Projekt nr 1: Plażing, smażing
Celem inicjatywy jest urozmaicenie podwórka szkolnego, tak by stanowiło miejsce wypoczynku dla uczniów w czasie słonecznych dni. Będzie to miejsce relaksu i spotkań z rówieśnikami. W ramach tego projektu zostaną zakupione leżaki wypoczynkowe.
Projekt nr 2: Ogródek kieszonkowy
Projekt zakłada zagospodarowanie terenu na dziedzińcu szkoły, który uatrakcyjni pobyt tam uczniom w czasie okienek i przerw. Przewiduje się zakup i posadzenie roślin, w tym kwiatów i krzewów. Zostaną również zakupione donice, które umieszczone będą na betonowej części podwórza.
Projekt nr 3: Zielono i prywatnie
Celem projektu jest zakup i montaż folii maskującej w oknach toalet dla dziewcząt oraz zakup Jukki Gwatemalskiej, która sprawi, że pomieszczenia damskich toalet będą przytulniejsze. Folie maskujące spowodują, że uczennice korzystające z tych miejsc będą miały poczucie większej prywatności.
Projekt nr 4: Nie olewaj problemu!
Inicjatywa zakłada zakup i montaż głębszej umywalki z szafką w męskiej szatni (w strefie sportowej). Zapewni to większy komfort przy korzystaniu z wody oraz jej mniejsze zużycie. Pozwoli to też uczniom lepiej zadbać o higienę osobistą po lekcji wychowania fizycznego.
Projekt nr 5: Rozegraj się!
Projekt przewiduje zakup gier planszowych, które będą wykorzystywane przez uczniów na okienkach i zastępstwach. Będą one stanowić też uzupełnienie tych gier, które już są w naszej bibliotece.
Projekt nr 6: Antystresowe przerwy
Celem tej inicjatywy jest przygotowanie miejsca, gdzie umieszczona będzie szafka, w której znajdą się antystresowe kolorowanki, koce i kredki. Uczniowie podczas przerw i okienek będą mogli korzystać z nich w celu zrelaksowania się.
Projekt nr 7: DoCzytajmy!
W ramach projektu zakupione zostaną kontynuacje serii, które są już w bibliotece oraz nowości czytelnicze. Zapewni to ciągłość czytania uczniom, którzy zaczęli już lekturę wybranych sag, a nie mają jak kontynuować. Poza tym na rynku wydawniczym regularnie pojawiają się nowe, atrakcyjne pozycje, które młodzież chce czytać.
Projekt nr 8: Usprawnienie działań radiowęzła
Celem projektu jest doposażenie miejsca, gdzie puszczana jest muzyka na szkolnych przerwach. W głównej mierze to zakup kabli, głośnika wew. oraz dostęp do płatnego Spotify’a, by odbiorcy mogli słuchać muzyki bez reklam.
Projekt nr 9: Nie daj się zaskoczyć
Inicjatywa zakłada przeprowadzenie kursu samoobrony dla określonej grupy uczniów. Przygotowany zostanie regulamin uczestnictwa i reklama. Realizacją zadania zajmie się profesjonalny instruktor sztuk walki.
Aktualnie autorzy promują swoje inicjatywy w mediach społecznościowych, na szkolnych korytarzach i w radiowęźle.
Od 17 do 21 kwietnia odbędzie się głosowanie, które wyłoni zwycięzców. Za wybrane do realizacji uznamy projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na SzBO. Jeżeli kwota na realizację kolejnego zadania z listy nie będzie wystarczająca, uwzględnione zostanie kolejne zadanie (z listy), którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych funduszy.
Kibicujemy naszym uczniom, którzy jako młodzi samorządowcy próbują w praktyce wykorzystać wiedzę, którą posiedli w szkole.
Już nie możemy się doczekać realizacji zwycięskich projektów 😉
Zespół ds. SzBO
Najnowsze komentarze