Dzieje i dziedzictwo kulturowe  Krakowa

Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kurs „Dzieje i dziedzictwo kulturowe Krakowa” w ramach bloku tematycznego: Kraków na drodze ku niepodległości. Postacie. Cykliczne zajęcia odbywają się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory.

W niedzielę 5 listopada mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu dr Marcina Gadochy (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) pt. Ksiądz Hugo Kołłątaj. Ciekawie opowiedziana historia rzuciła całkiem nowe światło na życie Hugona Kołłątaja. Po wprowadzeniu w sytuację polityczną Rzeczpospolitej przed rozbiorami usłyszeliśmy liczne przyczyny upadku naszego państwa. Zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę była konfederacja barska i czy ona była bezpośrednią przyczyną rozbioru. Jak wpłynęła walka o polskość na elitę, artystów i przeciętnych mieszkańców. W momencie dorastania Hugona Kołłątaja, Polska była przedmiotem w rękach sąsiadów, a nie podmiotem, co znacznie wpłynęło na rozwój naszego bohatera. Człowiek renesansu urodzony w okresie oświecenia, polityk, publicysta, historyk, geograf, kanonik, a przede wszystkim jeden z twórców Konstytucji 3 maja. Główny autor zmian, pod wpływem zawirowań w Europie zmienił swoje stanowisko dołączając do targowiczan. Kolejne jego działania znowu były sprzeczne – Wziął udział w Insurekcji Kościuszkowskiej. Trafił do niewoli, gdzie napisał swoje największe dzieło Rozbiór krytyczny zasad historii o początkach rodu ludzkiego. Później wyjechał na Wołyń, skąd zresztą pochodził i tam współtworzył Liceum Krzemienieckie.

Śmierć w zapomnieniu – tak zakończył wykład dr M. Gadocha. Wielkiego człowieka pożegnał kilkuosobowy orszak. Do dziś nie wiemy, gdzie został pochowany. Serce Hugona Kołłątaja znajduje się w Wiśniowej – miejscowości obok Staszowa. Przechowywane w słoiku, później żelaznej trumnie zachowało się dzięki ówczesnemu duchownemu, który serce ukrył za ścianą – dziś jest tam tablica pamiątkowa i epitafium.

Uczestnicy kursu otrzymali INDEKSY (karty uczestnictwa), dzięki którym mogą poczuć się jak prawdziwi studenci – po każdym spotkaniu zdobywają podpisy wykładowców! Nie zabrakło żartów i serdeczności od prowadzącego, który ciągle wspominał o kulinariach XVIII wieku i „pomylonym dziadku”.

Zachęcamy do przybycia na następny wykład, który będzie dotyczył Józefa Poniatowskiego.

Agnieszka Kluska