Uroczystość ślubowania 14 października rozpoczęliśmy Mszą Św. w Katedrze na Wawelu. Ks. Michał Dziedzic w słowie skierowanym do młodzieży przypomniał historię pochówku naszego Patrona, Adama Mickiewicza, z 1890 roku. Podkreślił doniosłość tego wydarzenia dla Polaków i Krakowa. Wartości narodowe i patriotyczne obecne w twórczości wieszcza jednoczyły wówczas ludzi ze wszystkich zaborów. Warto, aby i dzisiaj uczniowie XLII Liceum Ogólnokształcącego postępowali w oparciu o nie, wyznaczając sobie cele poprzez naukę i pracę. Należy do nich dążyć, nie poddawać się, a wówczas marzenia staną się rzeczywistością.
Po Mszy Św. delegacja na czele z pocztem sztandarowym, uczniami klas I i dyrekcją udała się do krypty wieszczów, gdzie zostały złożone kwiaty przy grobie A. Mickiewicza.
Następnie młodzież wraz wychowawcami przeszła Traktem Królewskim na Rynek pod pomnik Adama Mickiewicza. Tutaj również zostały złożone kwiaty. Wydarzenie zakończyło zrobienie pamiątkowej fotografii młodzieży na tle pomnika.
W szkole odbyły się główne uroczystości ślubowania klas I. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu dyrektor szkoły dr Paweł Cząstka wyjaśnił symbolikę elementów znajdujących się na sztandarze: „4 narożniki wskazują na cztery wartości: 1) Edukację – uczmy się, zdobywajmy wiedzę i umiejętności; 2) Wychowanie – nabywajmy kultury; 3) Mądrość – bądźmy mądrymi i krytycznymi w myśleniu; 4) Świętość – otwierajmy się na wartości ponadmaterialne, bądźmy dobrymi ludźmi. Można powiedzieć odwołując się do minionych epok historycznych, że sztandar zawsze wyznaczał ludziom wartości, pokazywał walczącym kierunek, dodawał sił, dawał tożsamość narodom. Dlatego też sztandar XLII LO powinien być dla każdego ucznia tym symbolem, który jednoczy i pokazuje, jakie wartości są ważne w życiu naszej szkoły”.
Po krótkiej prezentacji sztandaru nastąpił moment ślubowania. Delegaci uczniów klas I wyszli na środek przed sztandar, został odczytany tekst ślubowania podczas którego wszyscy uczniowie jednogłośnie powtarzali „ślubujemy”. [tekst ślubowania]
Dyrektor szkoły Paweł Cząstka ponownie skierował do uczniów, rodziców i nauczycieli słowa: „Drodzy Uczniowie, przyszliście do szkoły z wielkimi tradycjami, która ma wspaniałego Patrona Adama Mickiewicza. Starożytni Grecy uważali, że człowiek, który się uczy, zdobywa wiedzę, to człowiek dobry, etyczny, prawdziwy obywatel, tak też i Wy dążcie do wiedzy. Później Rzymianie stworzyli prawo, które należy znać i szanować, tak i Wy pamiętajcie o prawach obowiązujących w naszej szkole. Co więcej, w dobie romantyzmu według Patrona XLII LO, człowiekowi potrzebne jest coś więcej niż tylko wiedza i rozum, potrzebne jest uczucie, serce, wiara. Tak i Wy bądźcie dla siebie uprzejmi, pomagajcie sobie nawzajem, wspierajcie się tak, jak napisał A. Mickiewicz Miej serce i patrzaj w serce. Pamiętajcie również o jego o innych słowach młodości ty nad poziomy wylatuj…, które w szkole codziennie Was witają (na I piętrze), tak abyście jako młodzi ludzie zawsze mieli energię do przenoszenia gór i zdobywania szczytów w dziedzinie nauki i kultury.
Chciałbym Wam życzyć, aby szkoła przy Studenckiej 13 stała się dla Was takim drugim domem, do którego chcecie przychodzić i przebywać, a jednocześnie dbać o to nasze wspólne dobro.
Pragnę ponownie, tak jak podczas rozpoczęcia roku szkolnego, zaproponować Wam cytat rzymskiego myśliciela Seneki Młodszego Per aspera ad astra (przez trudy, cierpienia, ciernie do gwiazd), który obrazuje nam prawdziwą rzeczywistość uczenia się w XLII LO, gdzie trzeba będzie się dużo napracować, by za 3 lub 4 lata osiągnąć zamierzone cele, tj. zdać świetnie maturę, dostać się na wymarzone studia itd. Tego już dzisiaj Wam życzę!
Pamiętajcie, aby być dumnym z tego do jakiej szkoły chodzicie. Nigdy nie mówcie o niej źle, bo szkoła to Wy! Zatem jeśli będzie o sobie źle mówić, to jakie świadectwo sobie wystawcie?
Drodzy Uczniowie bądźmy wraz Nauczycielami, na tej Waszej drodze rozwoju, nauki i wychowania jedną drużyną. Wymagajmy od siebie nawzajem. Traktujmy się z szacunkiem i zrozumieniem, co też dzisiaj w święto Komisji Edukacji Narodowej nabiera szczególnego znaczenia.
Jako pełnoprawni i w pełni świadomi praw i obowiązków uczniowie naszej szkoły życzę Wam powodzenia!”
Na zakończenie wystąpił zespół muzyczny XLII LO składający się z uczniów i nauczycieli, który wspaniale i efektownie bawił wszystkich zgromadzonych. Na uwagę zasługuje utwór „Kocham wolność” Bogdana Łyszkiewicza lidera zespołu Chłopcy z Placu Broni, absolwenta szkoły przy Studenckiej 13.
Samorząd Uczniowski kolejny raz wykazał się świetną organizacją uroczystości, co staje się jego firmową wizytówką.
Było pięknie i bardzo uroczyście!
ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI GALERIA, gdzie są zdjęcia z uroczystości [KLIKNIJ]
Dziękujemy Maciejowi Sobczykowi i p. J. Garzyńskiemu za wykonanie zdjęć.
Najnowsze komentarze