„W 354 dni dookoła judaizmu” Cykl spotkań organizowanych w JCC Kraków przy współpracy z Fundacją Mifgash.
„Przypadek to imię Boga, który przechadza się incognito”.
„W 354 dni dookoła judaizmu” to cykl spotkań organizowanych w JCC Kraków przy współpracy z Fundacją Mifgash, wprowadzający w zagadnienia tradycji, religii i zwyczajów żydowskich.
Jedno ze spotkań, w którym uczestniczyliśmy w ramach poznawania różnych kultur i religii, dotyczyło wielości nurtów w judaizmie. Religia ta bowiem nie posiada centralnej władzy i jest bardzo zróżnicowana. Poznawanie judaizmu można więc zacząć od nurtów ortodoksyjnych (chasydzi, charedim, nowoczesna ortodoksja), poprzez judaizm postępowy (konserwatywny, reformowany) aż po nowe nurty judaizmu (judaizm humanistyczny czy rekonstrukcjonistyczny). Z którego nurtu wywodzi się Chabad Lubawicz, do którego odłamu należą nawet ateiści, czym różnią się Żydzi sefardyjscy od aszkenazyjskich? – na te pytania po wykładzie już znamy odpowiedzi, a warto je znać mieszkając w Krakowie.
Kolejne spotkanie dotyczyło karnawałowego święta Purim, jego pochodzenia i związanych z nim tradycji i zwyczajów. Wiemy już, czym są Uszy Hamana, do czego służą kołatki i dlaczego jedno z imion Boga to „przypadek”.
Istotą Święta Purim jest radość i przeświadczenie, że Bóg działa z ukrycia, poprzez to, co nazywamy przypadkiem. Opowieść purimowa jest odkrywaniem tego, co ukryte przed ludzkim wzrokiem. Śledząc przebieg zdarzeń odnosimy wrażenie, że o wszystkim decyduje zbieg okoliczności. Historia opowiadana w Purim udowadnia, że działania Boga mogą być maskowane przez coś, co człowiek nazywa przypadkiem i nawet gdy „twarz Boga” jest niewidoczna, nie oznacza to, że nie działa Jego dłoń. Wyjaśnia to rolę, jaką w Purim spełniają maski. Symbolizują one cud ocalenia Żydów, który to cud ukrywa się za kostiumem, przebraniem, wprowadzeniem w błąd, zatajeniem prawdziwego sensu wydarzeń. Odkrywamy, że działanie Boga ukrywa się za maską przypadku.
Kolejne spotkania z cyklu przed nami. Zachęcamy do udziału.
prof. Monika Lewicka
Najnowsze komentarze