6 czerwca 2019 r. podczas uroczystej gali w urokliwym dworze Antoniego i Elżbiety Potockich w Krakowie zostały wręczone nagrody laureatom, finalistom i ich opiekunom – nauczycielom, biorącym udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym IPN „Do Broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”.

Uczniowie z XLII LO byli najliczniej nagradzani, co też świadczy, że mamy najzdolniejszą młodzież w Polsce !!!

Serdecznie gratulujemy laureatom i finalistom z XLII  LO:

Magdalena Cichoń, laureat, I miejsce w Polsce,

Aleksandra Trześniowska, laureat, I miejsce w Polsce,

Jan Herniczek, laureat, II miejsce w Polsce,

Julianna Chmiel, laureat, III miejsce w Polsce,

Adrianna Lipińska, finalista, IV miejsce w Polsce,

Wiktoria Przyjemska, finalista, IV miejsce w Polsce,

Natalia Adamska, IV miejsce w Polsce,

Aleksandra Grabińska, IV miejsce w Polsce,

Lidia Moryc, IV miejsce w Polsce,

Mateusz Marko, IV miejsce w Polsce.

Gratulujemy także naszemu nauczycielowi – opiekunowi naukowemu naszych uczniów dr. Pawłowi Cząstce

Warto dodać, że

Mistrzem czwartkowej ceremonii był Rafał Slaski (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie/Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie), a wspomagali go m.in. małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, dr Agata Wolska z Fundacji im. Zofii i Jana Włodków oraz dr Marcin Chorązki, koordynator konkursu z krakowskiego IPN.

Uroczystość zaszczycili obecnością Amelia Dunin, działaczka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, laureatka tytułu Świadek Historii oraz dr Janusz Kamocki ps. „Mamut”, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Małopolska.

Do projektu zgłosiło się 87 szkół. Komisje wojewódzkie wyłoniły 63 finalistów (zespołów i indywidualnych uczestników), razem 133 uczniów, którzy 27 maja i 6 czerwca stanęli przed ogólnopolskimi komisjami. W wyniku długich i ciekawych prac komisje wyłoniły laureatów.

Konkurs jest wspólnym dziełem oddziałów IPN w Krakowie i Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział w Krakowie, Fundacji Włodków oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

Paweł Cząstka