30 października 2018 roku w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie miała miejsce inauguracja cyklu Wykładów Mistrzowskich pt. „Kultura – media – literatura”.

Pierwszy wykład pt. „Od Ryszarda Kapuścińskiego do Ziemowita Szczerka. Rosja i Poradziecja w polskim reportażu literackim” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Rott z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prof. Rott przybliżył licealistom obraz współczesnej Rosji widzianej oczyma znanych polskich reportażystów, prozaików, autorów innych przekazów audiowizualnych, a także własnymi refleksjami ilustrowanymi fotografiami z prywatnego archiwum, wykonanymi podczas częstych odwiedzin rosyjskich miast. Prelekcja okazała się dla uczniów silną intelektualną inspiracją; licealiści jeszcze długo po jej zakończeniu zasypywali wykładowcę pytaniami.

Plakat informujący o wydarzeniu [ZOBACZ]

Harmonogram wykładów (ZOBACZ)

prof. dr hab. Dariusz Rott – polski literaturoznawca, kulturoznawca i medioznawca, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwent polonistyki UŚ (1989), Instytutu Dierżawina w Sankt-Petersburgu (2016) i Scuola Estiva di Calligrafia a Belle Arti Casa Monteripido, Perugia, Włochy (2018). Był profesorem wizytującym w Katedrze Komunikacji Marketingowej na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego w Trnawie na Słowacji (2010-2015)  oraz w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie (2014-2015). Od 2015 r. współpracuje z Państwowym Uniwersytetem im. Michaiła Łomonosowa w Moskwie, gdzie prowadzi wykłady i warsztaty na Wydziale Slawistyki. W roku akademickim 2018/2019 profesor wizytujący w Katedrze Literatur Słowiańskich Uniwersytetu  Sofijskiego św. Klimenta Ochrydzkiego.  Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów.

dr Bogusława Bodzioch-Bryła, koordynator cyklu Wykładów Mistrzowskich w XLII LO