Hallo! Guten Tag! – tak Frankfurt nad Menem przywitał nas:). W dniach 23-29 kwietnia 2023 roku 10-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wymianie młodzieży z Anne-Frank-Schule w Niemczech. Mieliśmy okazję zwiedzić ważną metropolię finansową świata, gdzie swoją główną siedzibę ma wiele banków i instytucji finansowych, m.in. Europejski Bank Centralny czy jedna z największych giełd papierów wartościowych w Europie i na świecie – Frankfurter Wertpapierbörse.
Program naszej wymiany pełen był atrakcji.
Niedziela była dniem naszej podróży. Wsiedliśmy do samolotu, zapięliśmy pasy i maszyna linii Lufthansa wzbiła się w przestworza, obierając kurs w kierunku naszego zachodniego sąsiada. Po południu wylądowaliśmy we Frankfurcie, zostaliśmy powitani na lotnisku przez młodzież, ich rodziców oraz nauczycieli z Niemiec, a następnie udaliśmy się do rodzin goszczących. Spotkaliśmy się jeszcze wieczorem, by zjeść wspólnie kolację i lepiej się poznać.
W poniedziałek zostaliśmy uroczyście przyjęci w Ratuszu Miejskim przez przedstawicielkę Departamentu Spraw Międzynarodowych, która podkreśliła znaczenie współpracy między naszymi miastami partnerskimi. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak niemieccy radni, zasiadając w reprezentacyjnej sali posiedzeń Rady Miejskiej.
Po południu odwiedziliśmy frankfurckie ZOO, jedno z największych tego typu ogrodów w Europie, gdzie mogliśmy przyjrzeć się fascynującemu światu egzotycznych zwierząt i ich zachowaniom, które mogą niekiedy wprawiać nas – ludzi w zdumienie. Nieco zmęczeni po całym intensywnym dniu, ale zadowoleni, chcieliśmy wziąć przykład z relaksującego się na hamaku i sprawiającego wrażenie zupełnie beztroskiego goryla… Tylko nieliczni mieli jeszcze tyle energii co skaczący po drzewie tygrys.
Ogromny zachwyt wywołał w nas ogród usytuowany przy naszej partnerskiej szkole, w którym uczniowie pod opieką nauczycieli biologii hodują i obserwują pszczoły, w wyniku czego powstaje tam to, co niedźwiadki lubią najbardziej, czyli… miód! Ponadto w tym miejscu odbywają się okazjonalnie szkolne spotkania przy grillu. Cudowna wydała nam się ta bliskość natury, która przenika do szkolnej rzeczywistości i nadaje jej wyjątkowych barw. Po przekroczeniu bram tego „czarodziejskiego ogrodu” można bowiem zapomnieć chociaż na moment o wyzwaniach dnia codziennego i o wielkomiejskim zgiełku. Po takim relaksującym spacerze nasi uczniowie z zapałem i zaangażowaniem zasiedli w szkolnych ławkach, by wziąć udział w arcyciekawej lekcji fizyki, podczas której rozmawiali o fazach księżyca i dzielnie rozwiązywali quiz po niemiecku oraz w lekcji języka niemieckiego, na której omawiany był m.in. istotny temat trudnych warunków pracy ludzi szyjących ubrania w ramach tzw. „fast fashion” (szybkiej mody) np. w Bangladeszu.
Z kolei we wtorek mieliśmy okazję przenieść się do prehistorycznego i tajemniczego świata dinozaurów i niezwykłej przyrody, zwiedzając jedno z największych w Europie muzeów historii naturalnej – Muzeum im. Senckenberga, gdzie znajduje się m.in. unikatowa na skalę europejską wystawa szkieletów tych ogromnych gadów, a także imponująca kolekcja ptaków, eksponaty ssaków, owadów i ryb z każdej epoki historii Ziemi. Była to niemała gratka dla wszystkich tych, którzy interesują się bioróżnorodnością naszej planety i ewolucją organizmów.
W czwarty dzień wymiany wybraliśmy się pociągiem Deutsche Bahn na całodniową wycieczkę do położonego ok. 100 km od Frankfurtu barokowego miasta Fulda. Po zwiedzeniu z przewodnikiem katedry oraz jednego z najstarszych kościołów w Niemczech – Michaelskirche / św. Michała – udaliśmy się na spacer ulicami miasta i podziwialiśmy urocze, stare kamieniczki, barwne kawiarenki i delektowaliśmy się wyjątkową atmosferą tego malowniczego miasta.
W naszym programie znalazło się również coś dla miłośników literatury, a mianowicie czwartkowa wizyta w Goethe-Haus – domu, w którym urodził się i dorastał światowej sławy niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX w. – Johann Wolfgang von Goethe, autor znanego dzieła pt.: „Cierpienia młodego Wertera”. Zajrzeliśmy do rodzinnego domu artysty i dowiedzieliśmy się, jak wyglądała nie tylko jego codzienność, ale również życie zamożnych mieszkańców Frankfurtu w XVIII w.
Kolejną atrakcją naszego pobytu we Frankfurcie nad Menem było zwiedzanie jednego z największych lotnisk w Europie, skąd można wybrać się w najdalsze zakątki świata. Z płyty lotniska podziwialiśmy samoloty ze wszystkich stron globu, m.in. ogromne 3-piętrowe maszyny typu Jumbo Jet. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek związanych z funkcjonowaniem lotniska. Czy wiecie, że lotnisko we Frankfurcie zużywa w ciągu godziny tyle energii, co 100-tysięczne miasteczko? A koszty z tym związane to ok. 10.000 EUR za 1 godzinę.
W piątek spotkaliśmy się w szkole, by pracować w grupach mieszanych nad wspólnym projektem, a mianowicie nad przygotowaniem i prezentacją wystawy fotograficznej wraz z krótkim opisem, do którego uczestnicy zebrali wcześniej materiały, a na koniec omówiliśmy nasz projekt.
Po południu nasze kroki skierowaliśmy do biznesowej dzielnicy Frankfurtu. Dotarliśmy windą na 53 piętro wieżowca Main Tower i z 200 metrów wysokości mogliśmy podziwiać piękną, strzelistą panoramę miasta z innymi sąsiadującymi wysokościowcami, katedrą, wieżą telewizyjną, rzeką Men oraz innymi punktami orientacyjnymi miasta na horyzoncie. Frankfurt nad Menem (Frankfurt am Main) jest często nazywany „europejskim Nowym Yorkiem”, z kolei jego biznesowe centrum z dużą liczbą drapaczy chmur – „Mainhattanem” – w nawiązaniu do Manhattanu i rzeki przepływającej przez miasto, czyli Menu (niem. Main).
W ostatnim dniu wymiany biesiadowaliśmy wspólnie przy suto zastawionym stole. W miłej, rodzinnej atmosferze mogliśmy podsumować spędzony razem czas, powspominać wyjątkowe chwile i skosztować pysznych, międzynarodowych potraw. Wieczorem udaliśmy się na lotnisko. Bogatsi o nowe doświadczenia i cudowne wrażenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci, wróciliśmy do Polski i z niecierpliwością czekamy już na przyjazd naszych gości z Niemiec do Krakowa pod koniec maja.
Widząc uczniów bardziej świadomych tego, by nie ustawać w doskonaleniu swoich umiejętności językowych, które umożliwiają nie tylko budowanie przyjaźni na całe życie, ale i odkrywanie świata w całym jego bogactwie, wielobarwności i różnorodności, my jako nauczyciele możemy z radością stwierdzić, że misja została wykonana, co więcej, zakończyła się sukcesem.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
prof. Marlena Drabik, koordynatorka wymiany polsko-niemieckiej w XLII LO
Najnowsze komentarze