Nocny zawrót głowy i do tego naukowy:)

Przedstawicieli uczniów XLII LO nie mogło zabraknąć na tegorocznej edycji Nocy Naukowców.

Zmobilizowani, chętni i otwarci na nową porcję fizycznych informacji ruszyli korytarzami krakowskich uczelni.

Pierwszy przystanek Uniwersytet Rolniczy i prezentacja technologii naziemnego skaningu laserowego. Zaprezentowane  zostały podstawowe parametry techniczne oraz przykłady realizacji prac wykonywanych z wykorzystaniem naziemnych skanerów laserowych.

Następnie na Uniwersytecie Pedagogicznym rozpoczęliśmy obserwacje pod mikroskopem polaryzacyjnym. Uczniowie obserwowali  zjawiska towarzyszące zmianom dwójłomności optycznej cienkich płytek krystalicznych.

Później krótki kurs programowania CAD i na koniec pokaz dotyczący prezentacji kontaktowych i bezkontaktowych metod  pomiaru temperatury. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z budową i zasadą działania m.in. termometrów gazowych, cieczowych, bimetalowych, termoelementów (termopary) oraz materiałów termoczułych.

Zajęcia były bardzo interesujące i dały także możliwość wspólnego spędzenia piątkowego wieczoru. Kolejny raz udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Oby było więcej takich okazji !

prof. Karolina Maniak-Górecka, nauczyciel fizyki w XLII LO